pozyczkaFinanse, Bankowość 

Spirala kredytowa

Konsumpcyjny tryb życia ma swoje prawa – jest nakręcany przez reklamy, które w podświadomości konsumenta generują kolejne potrzeby. Na zaspokojeniu potrzeb klienta opiera się świat sprzedaży i usług. Klasycznym działaniem reklamy na podświadomość jest sugerowanie problemów kosmetycznych, aby sprzedać kremy. Człowiek widzi najnowszy model telewizora, telefonu, samochodu i od razu pragnie to mieć.

Nieistotny staje się fakt, że jeszcze nie spłacił kredytu na bardzo drogi telefon komórkowy, który kupił rok temu i, że proponowany w reklamie telefon niczym nie różni się od posiadanego przez niego sprzętu. Szuka kolejnego banku i zaciąga następny kredyt.

Banki wysyłają wezwania do spłaty

Po pewnym czasie raty są tak duże, że brakuje środków na opłaty i codzienne życie. Banki wysyłają wezwania do spłaty, sprzedają kredyt firmom windykacyjnym lub oddają sprawę do sądu. Po pewnym czasie zawiadomienie o wszczęciu egzekucji przysyła komornik. Jeżeli zdarzy się, że klient, np.: z powodu utraty pracy nie jest w stanie spłacić raty,to nie powinien unikać rozmowy z bankiem. Istnieje możliwość odroczenia spłaty zadłużenia, wyznaczenia minimalnej kwoty do spłaty, zmniejszenie miesięcznej raty, wydłużenie spłaty kapitału, spłacanie jedynie odsetek. Bank jest skory do rozmów z klientem przez krótki czas. Być może jest możliwość skorzystania z pomocy ubezpieczyciela. Im wcześniej bank i klient dojdą do porozumienia w sprawie dalszego spłacania rat, tym mniejsze zagrożenie procedurą windykacyjną. Kredytów nie należy brać,kiedy nie ma pewności terminowego spłacania rat.

Zobacz także

Leave a Comment