kosmetyki do wlosowLifestyle 

Porowatość włosów – jak ją określić? Jak dobrać kosmetyki?

Dobierając kosmetyki do włosów, musimy zwraca uwagę na ich porowatość. Jak jednak odpowiednio określić tę cechę naszych włosów?

Czym jest porowatość włosów?

Aby w odpowiedni sposób zająć się pielęgnacją naszych włosów, musimy w pierwszej kolejności zapoznać się z ich charakterystyką. Pamiętać powinniśmy o wielu kwestiach, lecz jedną z najistotniejszych jest taka cecha, jak porowatość włosów. Nie jest to rzecz, o której mówi się często, choć możemy spotkać się z tą definicją coraz częściej. Nic dziwnego – na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej zwraca się uwagę na to, jak ważna dla pielęgnacji oraz zachowania naszych włosów na co dzień jest właśnie wspomniana porowatość.

By jednak zrozumieć, z czym ona się tak właściwie wiąże, konieczne jest spojrzenie na to, jak zbudowane są włosy. Część zewnętrzna, czyli ta widoczna na co dzień, składa się z rdzenia, kory oraz łusek, które zbudowane są z martwych komórek włosa. Choć najczęściej nachodzą one w pewnym stopniu na siebie, najczęściej nie przylegają bezpośrednio do kory, a raczej są względem niej odchylone – im bardziej, tym o większej porowatości jesteśmy w stanie powiedzieć.

Jak określić porowatość swoich włosów w domowych warunkach?

Zdecydowanie warto jest wiedzieć, jaką porowatością charakteryzują się nasze włosy. Dzięki temu bowiem będziemy w stanie bez żadnego większego problemu określić to, z jakich sposobów na ich pielęgnację powinniśmy korzystać, a także jakie kosmetyki do włosów powinniśmy dobrać. Niektórzy jednak mogą zachodzić w głowę, jak możemy zrobić to w domowych warunkach. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest takie trudne?

Najpopularniejszą metodą jest wlanie wody do przezroczystej szklanki, a następnie wrzucenie do niej włosa i pozostawienie go tam na kilka minut. Jeżeli posiadamy włosy o niskiej porowatości, powinien on unosić się na powierzchni tafli. W przypadku zaś, gdy jesteśmy posiadaczami włosów wysokoporowatych, opadnie on na dno. Dzięki temu w pełni samodzielnie możemy sprawdzić porowatość naszych włosów!

Poszukiwanie kosmetyków w zależności od porowatości włosów

Skoro wiemy już, czym jest porowatość włosów, a także jak odpowiednio ją sprawdzić, możemy skupić się na kolejnej kwestii – jak dobrać pod tym kątem kosmetyki? Opcji jest wiele, lecz bez wątpienia możemy bazować na potrzebach naszych włosów. Dla przykładu te o wysokiej porowatości wymagają częstego i mocnego nawilżania z udziałem protein, emolientów i humektantów. Włosy o niskiej porowatości zaś bardziej lubią środki normalizujące, które nadadzą im objętość i będą walczyć z przetłuszczaniem się.

Zobacz także

Leave a Comment