pomoc psychiatryZdrowie, Medycyna 

Pomoc psychologiczna dla dzieci – kiedy jest konieczna?

Wsparcie psychologa dziecięcego może być w wielu przypadkach niezbędne. Kiedy rodzic lub opiekun powinien pomyśleć o zapisaniu swojej pociechy na konsultację psychologiczną? Zobacz wskazania i porady, jak wybrać dobrego psychologa, który zna się na problemach najmłodszych!

Psycholog dziecięcy – kto to jest?

Psycholog jest specjalistą zajmującym się prowadzeniem diagnostyki psychologicznej, poradnictwem, a także może on oferować terapię psychologiczną, gdy ma odpowiednie do tego przygotowanie.

Gdy psycholog ten specjalizuje się problemach psychicznych wieku dziecięcego, wówczas określany jest on mianem psychologa dziecięcego.

Należy podkreślić, że psycholog nie jest tym samym specjalistą, co psychiatra. Psycholog nie jest lekarzem i nie ma takich samych uprawnień jak on, czyli nie może on wypisać zwolnień lekarskich, recept na leki, skierowań dla pacjenta.

Pomoc psychologa dziecięcego – kiedy warto po nią sięgnąć?

Psycholog dziecięcy może pomóc rodzicom i opiekunom w wielu przypadkach, gdy pojawiają się problemy z dzieckiem. Skorzystanie ze wsparcia psychologa może być niezbędne w poniższych sytuacjach:

  • Pogorszone samopoczucie u dziecka – częste uczucie smutku, apatii, braku chęci do zabawy,
  • Problemy szkolne u dziecka – wagarowanie, brak chęci do nauki, problemy z dyscypliną w szkole,
  • Trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi dziećmi – brak chęci nawiązywania kontaktów, wstydliwość,
  • Problemy z zachowaniem – częste wahania nastroju, pojawienie się agresji, popadanie w częste konflikty,
  • Traumatyczne wydarzenia w życiu, na przykład uczestniczenie w wypadku, śmierć bliskiej osoby,
  • Uzależnienia, między innymi od alkoholu, narkotyków, papierosów, gier komputerowych,
  • Zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja, bulimia.

Jeżeli zauważane są powyższe objawy, warto pomyśleć o wizycie u psychologa dziecięcego, który będzie mógł określić ich przyczynę oraz zalecić właściwe postępowanie, na przykład psychoterapię.

Gdzie udać się z dzieckiem do psychologa?

Aby uzyskać pomoc, należy wybrać odpowiedniego psychologa dziecięcego. Adresy i opinie na temat psychologów można łatwo wyszukać obecnie w internecie.

Niestety, problemem jest dostępność, ponieważ psycholog na NFZ może często zaproponować bardzo odległe terminy. Właśnie dlatego wielu rodziców poszukuje pomocy w prywatnych placówkach.

Gdy potrzebny jest dobry psycholog Poznań – https://klinika-lmc.pl/ jest miastem, gdzie funkcjonuje wiele gabinetów i poradni psychologicznych, w tym także takich, które specjalizują się w pomocy dzieciom i młodzieży.

Adresy gabinetów i poradni można znaleźć już teraz w internecie i od razu zapisać się na spotkanie w dogodnym terminie.

Zobacz także

Leave a Comment