odszkodowanie za wycinkeLifestyle 

Odszkodowania za wycinkę – o czym warto pamiętać?

Drzewa są bardzo potrzebne nie tylko ze względów wizualnych. Dostarczają one niezbędny do życia tlen. Zdarza się jednak tak, że drzewa przeszkadzają nam, jeśli chcemy zagospodarować teren. Bez względu na to, czy drzewo stoi na naszej posesji, czy nie, musimy uzyskać pozwolenie. W przeciwnym razie grozi nam kara i prawdopodobnie będziemy musieli zapłacić odszkodowanie. Warto wiedzieć wszystko na temat takiego odszkodowania za wycinkę.

O czym należy pamiętać przy wycince drzew i odszkodowaniu za to?

Z reguły ktoś, kto chce wyciąć drzewo, musi jedynie zgłosić ten fakt do gminy. Po wydaniu pozwolenia należy odczekać trzy tygodnie i można takie drzewo wyciąć. Określone gatunki nie mogą jednak przekraczać określonych objętości. Przed wycinką należy sprawdzić, czy na drzewie nie mają gniazd jakieś zwierzęta. W reguły drzewa powinno wycinać się w okresie jesienno zimowym, aczkolwiek nie jest to prawnie uregulowane. W niektórych przepisach można się pogubić, dlatego warto skorzystać z firmy takiej jak Architektura krajobrazu – Pracownia Projektowa Magdalena Loose. Specjalista pomoże nam w sporządzeniu wniosku o wycinkę lub wyliczy opłaty odszkodowawcze.

Kiedy należy zapłacić odszkodowanie za wycinkę?

Z reguły usuwa się drzewa, które stoją na naszej posesji, aczkolwiek czasem zachodzi konieczność wycięcia ich na cudzym terenie. W każdym razie należy postarać się najpierw o pozwolenie na tego typu przedsięwzięcie. Kwestia wycinania drzew jest ściśle uregulowana przez prawo, aby nie dochodziło do nadużyć na tym tle. Chodzi tu nie tylko o kontrolę administracyjną, lecz najważniejsze jest dbanie o przyrodę. Nadmierna wycinka mogłaby przyczynić się do degradacji środowiska naturalnego.

Jeśli nie zastosujemy się do przepisów, powinniśmy liczyć się z tym, że zmuszeni będziemy zapłacić odszkodowania za wycinkę w Gdańsku. Wycinkę można przeprowadzić na terenie, który nie jest nasz na podstawie dzierżawy ziemi lub umowy o służebności. Jeśli jednak właściciel nie wyrazi zgody, a wycinka zostanie przeprowadzona, może on ubiegać się o odszkodowanie.

Zobacz także

Leave a Comment