terapia dla doroslychZdrowie, Medycyna 

Na czym polega terapia dorosłych indywidualna?

Dbanie o dobry stan zdrowia psychicznego staje się coraz bardziej powszechne. Dzisiaj każdy wie, jak ważna jest zdrowa psychika i jak duży wpływ ma ona na inne dziedziny życia. Coraz więcej dorosłych decyduje się na rozpoczęcie terapii indywidualnej. Na czym ona polega? 

Jak wygląda terapia indywidualna dla dorosłych?

Indywidualna terapia dla dorosłych polega na regularnych spotkaniach z psychologiem. Zazwyczaj spotkania odbywają się co tydzień, maksymalnie co dwa tygodnie. Każda terapia ma ustalony cel. Przed rozpoczęciem spotkań psychoterapeuta rozmawia z pacjentem, żeby dowiedzieć się, dlaczego zdecydował się na terapię i w czym ma ona mu pomóc. Dokładny przebieg spotkań jest dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta. Bardzo ważne jest, aby pomiędzy pacjentem a psychologiem nawiązała się nić porozumienia. Z racji tego, że psychoterapia wymaga wielu szczerych i głębokich rozmów, które często dotykają bolesnych tematów, jej skuteczność w dużej mierze zależy od relacji między dwoma stronami. Doświadczony psycholog będzie wiedział, w jaki sposób wypracować u pacjenta zaufanie. Terapia dorosłych indywidualna w Radomiu, jak i w każdym innym mieście, jest coraz częściej wybieraną formą pracy nad sobą. Świadomość ludzi odnośnie zdrowia psychicznego oraz popularność psychoterapii rośnie z każdym rokiem.

Dla kogo terapia indywidualna?

Dawniej panował pogląd, że psychoterapię należy stosować wyłącznie u osób, które przeżyły traumatyczne doświadczenia, mają za sobą trudne dzieciństwo naznaczone przemocą lub samotnością. Jednak ten pogląd przeszedł już do historii. Oczywiście psychoterapia dla takich osób jest jak najbardziej wskazana. Jednak obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że niektóre problemy, jakie napotykają w życiu codziennym, są spowodowane tym, iż postrzegają siebie i wydarzenia przez pryzmat wcześniejszych doświadczeń. To one ukształtowały ich sposób postrzegania rzeczywistości. Bywa tak, że nieśmiałość, brak wiary w siebie czy wchodzenie w toksyczne relacje mogą mieć podłoże w nieprawidłowych relacjach z rodzicami, czy bliskimi. Choć na pozór mogłoby się wydawać, że osoba pochodzi z dobrego domu i otrzymała w dzieciństwie wszystko, czego potrzebowała.

Doświadczenia życiowe i sposób ich przeżywania jest inny dla każdej osoby. Dlatego, jeśli ktoś z bliskiego otoczenia zdecyduje się pracować nad sobą, warto go w tym wspierać.

Zobacz także

Leave a Comment