badanie wzrokuZdrowie, Medycyna 

Jak pandemia wpłynęła na wzrok Dolnoślązaków?

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami, pozbawiając nas możliwości swobodnego uczestnictwa w życiu społecznym. Z powodu zamkniętych kin, restauracji czy siłowni zaczęliśmy spędzać znacznie więcej czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych. Coraz więcej osób deklaruje, że korzysta ze smartfonów, tabletów czy laptopów znacznie dłużej niż przez 8 godzin dziennie, co nie pozostaje bez wpływu na kondycję naszego wzroku.

Pandemia i zagrożenia dla wzroku

Wybuch pandemii koronawirusa i początek lockdownu spowodował, że wielu z nas musiało przejść na tryb pracy zdalnej, podczas której spędzamy średnio 8 godzin przed ekranami domowych komputerów. Konieczność ograniczenia kontaktów społecznych z kolei spowodowała, że znacznie chętniej oglądamy filmy i seriale, co generuje kolejne długie godziny przed ekranem telewizora. Do tego dochodzi wzmożona aktywność na portalach społecznościowych i komunikatorach, które obsługujemy z pomocą smartfonów czy tabletów.

Zagrożeń dla wzroku wynikających z coraz bardziej intensywnego użytkowania sprzętów elektronicznych nie powinniśmy bagatelizować. Zwłaszcza, że konsekwencją lockdownu mogą być nie tylko nawracające dolegliwości charakterystyczne dla zespołu suchego oka, ale również do pogarszania się jakości widzenia i pogłębiania nieleczonych wad wzroku.

Regularne badania wzroku – jak często się badać?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto pamiętać o regularnych wizytach u okulisty czy optometrysty. Przyjmuje się, że optymalna częstotliwość wykonywania badań wzroku u osób niezgłaszających problemów z widzeniem to 2 lata. Jak możemy przeczytać na stronie Twoje Soczewki, przeciętny Polak odwiedza specjalistę raz na 3-4 lata, czyli zdecydowanie za rzadko. Co jeszcze bardziej alarmujące, aż 25% z nas ani razu nie miało kontaktu z okulistą czy optometrystą.

Regularne badania wzroku to klucz do wyraźnego i ostrego widzenia. Nie można o tym zapominać zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy nasze oczy narażone są na szereg szkodliwych czynników. Zarówno salony optyczne, jak i poradnie okulistyczne dbają o zachowanie ścisłego reżimu sanitarnego, dlatego jeśli od naszej ostatniej specjalistycznej konsultacji minęło sporo czasu, nie warto zwlekać z umówieniem się na badanie wzroku.

Dobór okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych

Podczas profilaktycznej wizyty u specjalisty może się okazać, że zmagamy się z wadą wzroku, która wymaga korekcji. Warto zatem wykorzystać tę okazję i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Do wyboru mamy okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, których moc optyczna musi być dopasowana do naszych indywidualnych predyspozycji.

Jeśli decydujemy się na okulary, warto, aby szkła były wzbogacone o powłokę antyrefleksyjną, która ogranicza szkodliwość światła niebieskiego emitowanego przez ekrany smartfonów czy laptopów. Jeśli natomiast lepszym rozwiązaniem okazują się soczewki kontaktowe, warto zainwestować w soczewki silikonowo-hydrożelowe, które wykazują się właściwościami filtrującymi wysokoenergetyczne światło. Warto również poradzić się w sprawie wyboru kropel nawilżających do oczu, które pomagają neutralizować uczucie suchości oka.

Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!

Zobacz także

Leave a Comment