Jak działają kolektory słoneczne?
Koszty energii nieustannie idą w górę. Zmusza to ludzi do piaskowania alternatywnych rozwiązań, które pomogą zaoszczędzić im trochę pieniędzy. Taką alternatywą mogą być kolektory słoneczne. Nie tylko dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, lecz będziemy bardziej eko. Troska o środowisko jest nie tyle, ile popularna, ale bardzo ważna dla naszej planety. Warto wiedzieć czym są takie kolektory, jak działają i dlaczego warto zainstalować je u siebie.
Czym są kolektory słoneczne i po co się je montuje?
Kolektory słoneczne to innowacyjne urządzenia, których nadrzędnym zadaniem jest przetwarzanie promieni świetlnych w ciepło, przekazując je do układów grzewczych. Takie instalacje można obecnie dostrzec na wielu budynkach. Wynika to ze zwiększonej świadomości troski o środowisko. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają prywatne osoby, jak i firmy.
Instalowanie kolektorów ma sens szczególnie w okresie, w którym panuje największe nasłonecznienie, czyli zwłaszcza latem. Kolektory słoneczne pomagają ogrzewać wodę i stanowią podporę dla systemu ogrzewania. Takie urządzenia są duże, a wyglądem trochę przypominają lustra. Montuje się je głównie na dachach budynków, ale również na ścianach. Ważne jest, aby kolektory słoneczne nie były niczym przysłonięte, na przykład drzewami. Wówczas produkowałoby się znacznie mniej ciepła.
W jaki sposób działają kolektory słoneczne i z czego są zbudowane?
Energia słoneczna jest pochłaniania przez powierzchnię kolektora i w ten sposób generowane jest ciepło. Następnie to ciepło jest transportowane do układu grzewczego. Taka fotowoltaika dla domu w Elblągu wykorzystywana jest przez cały rok, natomiast w lecie jest najbardziej produktywna. Ma to związek z dużym nasłonecznieniem.
Najważniejszym elementem budującym kolektor jest absorber, wykonany zazwyczaj z blachy miedzianej. Absorber pokryty jest warstwą, która łatwo pochłania promienie słoneczne. Wewnątrz ulokowane są przewody, w których przepływa płyn, czyli czynnik grzewczy. Odbiera on ciepło i przenosi go do podgrzewacza i dalej do układu grzewczego.