Dom, Mieszkanie, Wnętrze 

Instalacja fotowoltaiczna na domu czy na gruncie – jak ją zamontować?

Za pomocą instalacji fotowoltaicznej (PV) można zredukować koszty energii elektrycznej w swoim domu i ochronić się przed znacznymi podwyżkami. Jak zamontować panele fotowoltaiczne? Do wyboru są dwa rozwiązania – na dachu domu lub na gruncie. Jak wybrać właściwą lokalizację dla paneli PV?

Jak wybrać odpowiednią lokalizację dla paneli fotowoltaicznych?

Aby panele fotowoltaiczne mogły produkować prąd, duże znaczenie ma odpowiednie miejsce ich montażu. Jako że będą one działać efektywnie tylko wtedy, gdy będą padać na nie promienie słońca pod właściwym kątem, trzeba wybrać taką lokalizację dla paneli, by były one najbardziej efektywne.

Warto pamiętać również o tym, że panele fotowoltaiczne nie mogą być niczym przysłonięte, dlatego nie można umieszczać ich w pobliżu drzew lub wysokich krzewów, w cieniu innych budynków czy konstrukcji.

Najlepiej, aby odpowiednie miejsce do montażu fotowoltaiki zostało wybrane przez specjalistyczną firmę, która wykona niezbędne pomiary i wskaże, gdzie montaż będzie najbardziej opłacalny.

Profesjonalna fotowoltaika Sosnowiec – https://soldom.pl/fotowoltaika-sosnowiec/ – z ofertami firm zajmujących się realizacją instalacji fotowoltaicznych można zapoznać się na ich stronach internetowych.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu domu

Najczęściej panele fotowoltaiczne umieszczane są na dachach domów. Montaż możliwy jest zarówno na dachach skośnych, jak i na dachach płaskich.

W przypadku dachów skośnych stosowane są dopasowane do nich stelaże, którymi można także wyregulować odpowiedni kąt padania światła na panele. Z kolei w przypadku dachów płaskich używane są stelaże metalowe albo plastikowe, które umożliwiają zamontowanie paneli pod właściwym kątem.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Zdarza się, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku nie jest możliwy. Wtedy rozwiązaniem jest zainstalowanie ich na gruncie.

Panele fotowoltaiczne na gruncie mogą być zamontowane w różnych miejscach, gdzie nie przesłaniają ich inne konstrukcje czy rośliny. Stosowane są wtedy wykonane z elementów metalowych stelaże, których wielkość dobierana jest do konkretnej liczby paneli i ich wielkości.

Następnie wykonuje się również instalację prowadzącą od budynku do stelaża zamontowanego na gruncie, aby połączyć ze sobą wszystkie elementy. Instalacja najczęściej prowadzona jest w gruncie.

Dobór odpowiedniej metody montażu paneli fotowoltaicznych zasugeruje firma, która zajmuje się ich wykonaniem. Może ona wtedy przeprowadzić niezbędne badania oraz przygotować wyceny dla różnych typów paneli i wariantów ich montażu.

Zobacz także

Leave a Comment