Farby sitodrukowe – jakie są ich rodzaje?
Farby sitodrukowe są rodzajem farby drukowej, cechują się o wiele większą gęstością od swoich, odpowiedników co sprawia, że farba nie pływa na materiale ani nie przecieka. Ich konsystencja jest zależna od rodzaju farby sitodrukowej, jedna może być porównywalna do konsystencji jogurtu za to kolejnej będzie bliżej do konsystencji smaru używanego przez mechanika w swoim warsztacie. Jakie w takim razie są ich rodzaje i jaki wybrać?
Rodzaje farb sitodrukowych
Wyróżnia się kilka rodzajów farb sitodrukowych, będą nimi farby wodne, plastizolowe, UV oraz rozpuszczalnikowe. Farby wodne są tworzone na bazie akrylu, są najczęstszym wyborem osób, które mają małe doświadczenie z farbami, ponieważ uchodzą za dosyć łatwe w użytkowaniu. Farby wodne mają rzadszą konsystencję podobną do wcześniej wspomnianego jogurtu, co sprawia, że są rzadkie i po nałożeniu ich warstwa farby lekko wnika. Farby plastizolowe należą do gęstych i mazistych rodzajów farb sitodrukowych, ich zastosowanie jest bardziej przemysłowe, są tworzone na bazie winylu, czyli PCV. Wybierając farby dla początkujących, najlepszą opcją będzie wybranie farb wodnych oraz warto pamiętać o tym, aby zakupić do nich odpowiednie materiały, które można znaleźć Materiały do sitodruku – sklep DrukSerwis. Zaletami farby UV jest to, że przy jej stosowaniu można liczyć na natychmiastowe zaschnięcie farby, jeśli tylko wcześniej się ją odpowiednio naświetli.
Jaka jest różnica między farbami sitodrukowymi a innymi?
Farby sitodrukowe różnią się od swoich odpowiedników gęstością, pomimo tego są tworzone tak, aby wysychały wolniej i nie zalepiały zbyt szybko oczek. Farby sitodrukowe są przygotowane specjalnie na różne powierzchnie, każdy rodzaj farby ma swój materiał, do którego będzie idealnie pasował, dzięki czemu można liczyć na świetne końcowe efekty. Najczęstszym wyborem w sklepach są farby wodne lub plastizolowe, do zalet tych pierwszych należy ich bezwonność i prostota w użytkowaniu a do zalet tych plastizolowych należy wysoka jakość nadruku.