Czym właściwie są pyły zawieszone PM10 i Pm2.5?
Dla wielu osób dotąd pyły zawieszone, były zupełnie nieznanym pojęciem, dopiero kiedy na poważnie zajęto się zagrożeniami związanymi z zanieczyszczeniami powietrza i smogiem, o pyłach zawieszonych stało się głośniej. W tym artykule przyjrzymy się jednak nieco terminologii, zagrożeniom i metodom na walkę ze smogiem.
Pyły zawieszone PM10 oraz PM2.5 czyli z czym walczą oczyszczacze
Zarówno pyły zawieszone PM10 , jak i pyły zawieszone PM2.5 to tzw. aerozole atmosferyczne, zostały one sklasyfikowane pod kątem wielkości cząsteczki.
Pyły zawieszone PM 2.5- to inaczej wspomniane aerozole powietrzne, średnica cząsteczki w tym przypadku nie przekracza 2.5 mikrometra, to właśnie ze względu na ich wielkość uznaje się, je za najgroźniejsze dla organizmu ludzkiego, ponieważ z łatwością przedostają się do krwiobiegu, przyczyniając się tym samym do różnego rodzaju chorób i schorzeń.
Pyły zawieszone PM10- to pyły, których średnica cząsteczek nie przekracza 10 mikrometrów. PM10, najczęściej negatywnie oddziałuje na układ oddechowy człowieka, może powodować silny kaszel i duszności, niekorzystanie wpływa również na osoby chorujące na alergie wziewne, nasilając ich objawy.
Pyły zawieszone są zawarte w smogu, a to jeszcze nie wszystkie zanieczyszczenia, które wdychamy do płuc wraz z powietrzem. Polska to kraj, który zajmuje czołowe miejsca w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Unii Europejskiej, widać to bardzo dobrze na mapach poziomu zanieczyszczeń, w sezonie grzewczym. Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezradni wobec tych zanieczyszczeń, do walki z nimi w naszych domach możemy wykorzystać najskuteczniejszą broń, czyli oczyszczacz do powietrza.
Oczyszczacz do powietrza co znajdziemy w sklepie?
Oczyszczacze z roku na rok zyskują na popularności, coraz więcej osób, traktuje je jako niezbędne wyposażenie swojego domu czy mieszkania. Jest to słuszna decyzja, ponieważ dzięki nim skutecznie wyeliminujemy z powietrza groźne zanieczyszczenia, w tym wspomniane pyły zawieszone PM 2.5 oraz PM 10. Aby jednak było to możliwe oczyszczacz do powietrza musi zostać wyposażony w odpowiedni sposób filtracji. Najczęściej spotykanym filtrem we wnętrzu oczyszczaczy jest filtr HEPA H13, to za jego sprawą wyeliminujemy z powietrza pochodne smogu, roztocza, czy alergeny. Najlepiej jednak aby, oczyszczacz do powietrza filtrował je wieloetapowo, czyli z użyciem także innych sposobów filtracji.
Na rynku oczyszczaczy znajdziemy modele z funkcją jonizacji a także z funkcją nawilżania. Producenci proponują także wiele innych funkcji, np. blokadę rodzicielską, możliwość sterowania przy pomocy aplikacji mobilnej, czy jak w przypadku oczyszczaczy powietrza marki Sharp, punktową jonizacje.
Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza do powietrza?
Przede wszystkim dobrze jest wybrać profesjonalny sklep, w którym doradzą nam jak najlepiej. Warto także wiedzieć do jakiego pomieszczenia wstawimy oczyszczacz i znać jego powierzchnię, wówczas znacznie łatwiej będzie nam dopasować urządzenie pod kątem powierzchni oczyszczania i wydajności. Warto sprawdzić również wilgotność powietrza, dzięki czemu możemy zdecydować, czy potrzebujemy oczyszczacza z funkcją nawilżania, czy nie będzie to konieczne.
Oczyszczacze najlepszych producentów posiadają również funkcję jonizacji powietrza, dzięki, której powietrze jest nie tylko czyste, ale również bardziej rześkie i świeższe.
Artykuł powstał we współpracy z GoodAIR.pl