gaśniceMedia, Informacje 

Czym charakteryzują się półstałe urządzenia gaśnicze?

Półstałe urządzenia gaśnicze to innowacyjne rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, które łączą w sobie cechy stałych i przenośnych gaśnic. Zabezpieczają one obiekty przed pożarem, jednocześnie zapewniając możliwość szybkiego i efektywnego działania w razie zagrożenia. Poniżej dowiesz się, czym są oraz jakie są ich cechy oraz zastosowania.

Półstałe urządzenia gaśnicze – budowa i zastosowanie

Półstałe urządzenia gaśnicze składają się z zasobnika z substancją gaśniczą oraz instalacji rozprowadzającej środek gaśniczy. W odróżnieniu od stałych systemów przeciwpożarowych, takich jak np. instalacje sprinklerowe, półstałe urządzenia nie są bezpośrednio podłączone do sieci wodociągowej lub innych źródeł mediów.

Zamiast tego, substancje gaśnicze przechowywane są w zamkniętych zbiornikach, umożliwiających ich łatwe użycie przez użytkowników obiektu. Półstałe urządzenia gaśnicze można spotkać przede wszystkim w miejscach publicznych, takich jak hotele, szkoły czy centra handlowe.

Jakie są zalety półstałych urządzeń gaśniczych?

Pierwszą zaletą tego typu instalacji gaśniczych Śląskie jest ich niezależność od zewnętrznych źródeł mediów. Oznacza to, że w przypadku awarii sieci wodociągowej czy też braku dostępu do innych substancji gaśniczych, półstałe urządzenia pozwalają na dalszą walkę z pożarem. Ponadto, ze względu na ich mobilność oraz prostotę obsługi, półstałe urządzenia gaśnicze umożliwiają szybką i skuteczną akcję gaśniczą. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że czas reakcji takiego urządzenia jest znacznie krótszy niż w przypadku stałych systemów ochrony przeciwpożarowej.

Rodzaje półstałych urządzeń gaśniczych

Na rynku dostępne są różne rodzaje półstałych urządzeń gaśniczych, różniące się między sobą przede wszystkim stosowanym środkiem gaśniczym. Firma Instalacje Przeciwpożarowe Andrzej Jokisz wskazuje, że najbardziej popularnym typem są urządzenia gaśnicze z proszkami ABC, które są uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym do gaszenia pożarów zarówno ciał stałych, jak i cieczy palnych oraz gazów.

Innym rodzajem półstałych urządzeń są gaśnice pianowe, przeznaczone przede wszystkim do gaszenia pożarów cieczy palnych oraz substancji innych niż substancje metalowe. Warto wspomnieć również o gaśnicach CO2, które doskonale sprawdzają się w przypadku pożarów instalacji elektrycznych oraz urządzeń elektronicznych.

Zobacz także

Leave a Comment