Czereśnia karłowa – jak wybrać dla niej odpowiednie stanowisko w ogrodzie?
Czereśnia karłowa jest fantastycznym drzewkiem, które chętnie sadzone jest w ogrodach, ale także w miejscach mniej oczywistych, jak tarasy i balkony. Dzięki swoim niedużym rozmiarom jest chętnie wybierana przez tych, których ogrody nie mają zbyt imponujących rozmiarów i dla których oszczędność miejsca jest bardzo ważnym aspektem przy podejmowaniu decyzji na temat nowych nasadzeń.
Charakterystyka czereśni karłowej
Drzewko karłowate znane jako czereśnia karłowa to bardzo popularna w ostatnich latach odmiana drzewa owocowego, chętnie wybierana przez właścicieli ogrodów. Jego nieduże wymiary zachęcają do tego, by posadzić je również w takich miejscach jak tarasy, niewielkie skalniaki i balkony. Jest to świetna propozycja, bo samo drzewko nie przekracza 3 metrów wysokości, a jego korona jest rozłożysta na zaledwie 2 metry – w porównaniu z pełną odmianą czereśni to naprawdę malutkie drzewko.
Mimo że jest to miniatura, można zdecydowanie powiedzieć, że nie daje ona miniaturowych owoców. Czereśnia karłowa owocuje bardzo obficie w okolicach lipca, dając dużą liczbę sporych, czerwonych kulek. Warto też zaznaczyć, że po zasadzeniu na pierwsze czereśnie trzeba czekać zaledwie dwa lata.
Małe drzewko na małą przestrzeń
Jeśli musimy wybrać drzewka owocowe do małego ogrodu, to odmiany karłowate będą strzałem w dziesiątkę. Nie tylko ze względu na ich niewielkie rozmiary, ale także dlatego, że są one tworzone specjalnie z myślą o trudniejszych warunkach uprawy. W zasadzie niezależnie od tego, jak mocno nasłonecznione jest miejsce, gdzie chcemy posadzić takie drzewko, ono z pewnością sobie poradzi.
Oczywiście warto umieszczać rośliny tam, gdzie jest najwięcej słońca, warto też unikać mocno wietrznych przestrzeni. Biorąc jednak pod uwagę typowe polskie warunki, owocowe drzewka karłowate powinny sobie poradzić w każdym miejscu. Te odmiany są też wyjątkowo odporne na mróz, więc można śmiało podchodzić do ich uprawy.