brzuch cwiczeniaLifestyle 

Ćwiczenia na brzuch

Wyrzeźbione i widocznie zaznaczone mięśnie brzucha to marzenie niejednego człowieka. Warto znać więc sprawdzone ćwiczenia, dzięki którym płaski brzuch stanie się rzeczywistością. Dodatkowo, dobrze dobrany trening pomoże nie tylko w wyrzeźbieniu sześciopaka, ale również sprawi, że znikną, tak nielubiane boczki, oraz a nawet wysmukli uda. Pamiętać należy również o tym, że nawet najlepiej dobrane ćwiczenia nie będą efektywne, jeśli nie podejdzie się do tematu kompleksowo i nie zmieni swoich nawyków żywieniowych.

Dlaczego warto ćwiczyć brzuch?

Coraz więcej osób, a co niepokojące coraz młodszych, cierpi na otyłość brzuszną. Jest to niebezpieczne schorzenie, które może zaburzać przemianę materii i jest czynnikiem ryzyka takich chorób jak:

  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • choroby serca,
  • chorób krążenia,
  • udaru,
  • dyslipidemia.

Warto więc, zmagając się z otyłością brzuszną, zrzucić dodatkowe kilogramy, aby zadbać o zdrowie i profilaktykę, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko wystąpienia wymienionych chorób.

Skuteczne ćwiczenia na brzuch

Przed przystąpieniem do treningu należy koniecznie przeprowadzić rozgrzewkę, a po jego zakończeniu rozciąganie. Pozwoli to na przygotowanie organizmu do wysiłku, jednocześnie uchroni przed kontuzjami i urazami.

Aby ćwiczenia na brzuch były skuteczne, należy wykonywać je systematycznie. Do tego obowiązkowo należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania oraz wypijać dziennie odpowiednią ilość wody.

Pożegnać należy także popularne klasyczne „brzuszki”. Ćwiczenia te co prawda wzmacniają mięśnie, jednak nie spalają tkanki tłuszczowej. A brak widocznych efektów może trwale zdemotywować. Warto wybierać sprawdzone ćwiczenia, które dają widoczne efekty.

Poniżej ćwiczenia, które dają namacalne efekty i pozwolą na wyrzeźbienie brzucha.

Brzuszki wraz z uniesionymi nogami

Należy przyjąć pozycję taką jak do klasycznych brzuszków – położyć się na ziemi z rękami wzdłuż tułowia albo za głową. Zgięte w kolanach nogi trzeba unieść i pomału prostować, napinając jednocześnie brzuch. Najważniejsze to pracować siłą mięśni brzucha, nie podrywać ciała plecami ani go nie podrzucać.

Rowerek

Badania dowodzą, że jest to jedno z najefektywniejszych ćwiczeń związanych z kształtowaniem mięśni brzucha. Leżąc plecami na macie, skrzyżować należy ręce za głową jak przy standardowym wykonywaniu brzuszków. Unosząc ciało do góry, trzeba dotknąć łokciem przeciwległego kolana i wrócić do pozycji wyjściowej z wyprostowaną nogą. Powtórzyć czynność z drugą ręką i nogą. Ważne, aby wykonywać te ćwiczenie pomału i bez pospiechu, żeby dać mięśniom popracować.

Brzuszki wraz z wyprostowanymi rękami

Leżąc na macie należy delikatnie ugiąć nogi w kolanach, a ręce wyprostować i ułożyć na macie za głową. Wykonując spięcia brzucha trzeba unosić tułów wraz z wyciągniętymi rękami. Nie trzeba siadać, wystarczy mocne spięcie mięśni z lekkim uniesieniem górnej części ciała.

Brzuszki odwrotne

Leżąc na plecach z rękami położonymi wzdłuż tułowia, należy zgiąć nogi w kolanach. Ćwiczenie polega na uniesieniu nóg i przełożeniu ich równolegle do maty, ale bez położenia nóg na ziemi. Ćwiczenie wykonywać należy wolno, bez pośpiechu, ale dokładnie i ze skupieniem.

Przysiady

Proste i niezwykle skuteczne ćwiczenie, które idealnie nadaje się dla początkujących. Po rozstawieniu stóp na szerokość barków, opuszcza się biodra do momentu równoległego ustawienia się ud do maty. Następnie należy się wyprostować. Trening ten będzie efektywniejszy, jeśli dodamy do niego spięcie pośladków, przy wykonywaniu wyprostu.

Łuk

Bardzo skuteczne ćwiczenie, dzięki któremu wzmacniają się mięśnie brzucha. Leżąc na brzuchu należy tak ugiąć nogi w kolanach, żeby możliwe było je złapanie dłońmi. Dzięki uniesieniu ud oraz klatki piersiowej, i ciągłemu trzymaniu się za kostki, przybiera się właśnie pozycję łuku. Powrót do pozycji początkowej następuje po maksymalnej próbie uniesienia ciała i chwilowym zatrzymaniu.

Deska z przejściem do deski bocznej

Dzięki temu ćwiczeniu, udaje się wytrenować inną płaszczyznę brzucha, niż jest o możliwe dzięki przysiadom czy też różnym wariacjom brzuszków. Aby przejść do pozycji deski należy oprzeć się na przedramionach, unieść biodra nad ziemią i oprzeć ciało na stopach. Deskę boczną uzyskuje się poprzez obrócenie się tak, aby jedna ręka wyciągnięta była w górę, a ciało opierało się na przedramieniu i jednej stopie. Po udanym obróceniu i wyciągnięciu ręki w górę, powraca się do wyjściowej pozycji – deski. Ćwiczenie te wykonuje się raz w prawą, a raz w lewą stronę.

Ćwiczenia grzbietu

Trenując brzuch nie można zapominać o mięśniach grzbietu. Odpowiadają one za motorykę i ignorowanie ich nie jest dobrym pomysłem. Dodatkowo dbając o mięśnie grzbietu nie spowodujemy dysproporcji w równowadze i braku symetrii postawie. Ćwiczenia te spotęgują też efekt ćwiczeń na brzuch.

Jak widać jest szereg ćwiczeń mięśni brzucha, dzięki którym uda się go pięknie wyrzeźbić. Jest to zdecydowanie warte wysiłku i włożenia w to ciężkiej i systematycznej pracy. Dokładając do tego odpowiednio zbilansowaną dietę w niedługim czasie będzie można się pochwalić pięknie wyglądającym brzuchem.

Zobacz także

Leave a Comment